Szukaj:

Sportowcy mają żywsze mózgi niż studenci

15-02-2013 14:39
Profesor Jocelyn Faubert pracuje w szkole optometrii uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie. Ostatnio przeprowadził nowatorskie badanie na 275 sportowcach – 102 zawodowych i 173 amatorach. Sportowcy uprawiali piłkę nożną, hokej na lodzie oraz rugby (najlepsze kluby angielskie, francuskie i północnoamerykańskie).
Sportowcy mają żywsze mózgi niż studenci
Zobacz również:


Do badań zaprosił też 33 studentów uniwersytetu. Wnioski z tych prac ukazały się w Scientific Reports.

Eksperyment oznaczał dla uczestników trzykrotne poddanie się testom zwanym 3D-MOT. Badanie to polega na oglądaniu serii przedmiotów poruszających się z różną prędkością, w trzech wymiarach w dodatku.

Celem testu jest ocena zdolności wizualnych, percepcyjnych i kognitywnych uczestnika.

Przedstawiane obrazy są neutralne, a to oznacza, że znajomość bądź doświadczenie w konkretnym sporcie nie wpływa w żaden sposób na wyniki. Ruchy i interakcje przedmiotów są całkowicie przypadkowe.

Jocelyn Faubert wyjaśnia: stwierdziliśmy, że zawodowi sportowcy lepiej sobie poradzili z pomiarem scen wizualnych niż amatorzy. Natomiast sportowcy-amatorzy byli lepsi niż studenci.

Wydaje się, że sportowcy mają większą zdolność koncentracji i większe zdolności uczenia się. Jednocześnie, autorzy badania stwierdzili, iż kora mózgowa sportowców była grubsza niż normalnie.

Może to oznaczać, iż właśnie odkryli nową ścieżkę badań nad terapiami dla pacjentów cierpiących na zaburzenia uwagi.
Oceń tekst:
Ocena: brak     Głosów: 0
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: test 3D-MOT mózg sportowca zdolności wizualne zdolności percepcyjne zdolności kognitywne zaburzenia uwagi
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości