Szukaj

Sen wspomaga naukę i zapamiętywanie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy radzą: jeśli chcesz zapamiętać nowe słówko - prześpij się z nim. Stwierdzenie to wynika z badania przeprowadzonego na grupie ochotników, których poproszono o zapamiętanie nowych słówek wieczorem, a następnie sprawdzono, ile z nich badani zapamiętali.



Podczas gdy ochotnicy spali w laboratorium, rejestrowano aktywność ich mózgów. Testy przeprowadzone następnego poranka wykazały, że uczestnicy pamiętali i rozpoznawali więcej słówek niż bezpośrednio po poznaniu ich.

Takich wyników nie stwierdzono u innej grupy uczestników, którzy uczyli się słówek i testowano ich rano, a potem ponownie wieczorem, bez snu w przerwie między testami.

Dane na temat aktywności mózgu zebrane od ochotników z grupy „śpiących” wykazały, że głęboki sen pomagał usprawnić zapamiętywanie nowych słówek.


Naukowcy zauważyli również, że tzw. wrzeciona snu odgrywały istotną rolę w umiejętności zapamiętywania nowych słów. Wrzeciona snu są krótkimi, lecz intensywnymi impulsami aktywności, które wskazują na transfer informacji pomiędzy dwoma różnymi obszarami pamięci, hipokampem i korą nową (neopalialną).

Im więcej wrzecion snu występowało u śpiących osób, tym skuteczniej stosowały one nowych wyrazów w zasobie swojego słownictwa.

- Na podstawie wyników wcześniejszych badań spodziewaliśmy się, że sen wpływa na reorganizację nowych zapamiętanych informacji, ale tak naprawdę to dopiero pierwszy raz mieliśmy możliwość obserwacji tego procesu na żywo, i mogliśmy zrozumieć znaczenie aktywności wrzecion w jego trakcie - stwierdził w informacji prasowej współautor badania, Gareth Gaskell, profesor psychologii na University of York w Anglii.

Wyniki badania opublikowano 2 listopada w czasopiśmie the Journal of Neuroscience.

Komentarze do: Sen wspomaga naukę i zapamiętywanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz