Szukaj

Rak: stres może przyspieszać tworzenie się metastaz

Podziel się
Komentarze0

Stres może przyspieszyć pojawianie się metastaz, według badania amerykańskiego, przeprowadzonego na myszach, u których wywołano raka piersi. Hipoteza zakładająca, że stres powoduje pojawianie się komórek nowotworowych, budzi kontrowersje, ale może się ona wkrótce okazać potwierdzona, częściowo właśnie dzięki temu badaniu.



Obserwacje, które z niego wynikają, być może pozwolą także zrozumieć, dlaczego u niektórych osób powstaje więcej metastaz niż u innych, podczas gdy te osoby zmagają się dokładnie z tym samym typem raka.

Przez 2 tygodnie, naukowcy wywoływali uczucie stresu u myszy chorujących na raka piersi, zamykając je w wąskich pomieszczeniach. Trwało to zawsze po kilka godzin dziennie. Naukowcy w tym samym czasie obserwowali z zewnątrz postępowanie raka oraz tworzenie się i rozwój metastaz u tych gryzoni, dzięki preparatowi bioluminescencyjnemu (luminescencja organizmów żywych), wstrzykniętemu do organizmów myszy wraz z nowotworem.

Wzrost metastaz okazał się bardziej gwałtowny u myszy zestresowanych, a to znaczy, że pojawiały się one 30 razy szybciej i było ich więcej, w porównaniu do pojawiania się metastaz u gryzoni z grupy kontrolnej.


Aby wyjaśnić ten mechanizm, naukowcy sugerują, że u jednostki zestresowanej system nerwowy może przekazywać określony sygnał do systemu odpornościowego, który w efekcie wysyła w kierunku nowotworu więcej makrofagów (makrofagi to komórki tkanki łącznej, wyspecjalizowane są one w obronie organizmu), w celu właśnie zwalczania intruza. Reakcją nowotworu, w tym momencie, ma być reprogramowanie makrofagów, przez jeden bardzo szczególny gen, w ten sposób, aby mogły być one użyte z korzyścią dla nowotworu. W kolejnym etapie, makrofagi przeprogramowane przez nowotwór są wysyłane do infiltrowania innych tkanek organizmu.


Aby to sprawdzić, myszy niezestresowane były leczone farmakologicznie, w celu aktywowanie odpowiedzialnego za ten mechanizm sygnału nerwowego. Wzrost metastaz u tych myszy był 22 razy większy, niż u myszy z grupy kontrolnej nie leczonej. I na odwrót, lekarstwa już znane, nazywane beta-blokerami, zredukowały sygnały nerwowe u myszy zestresowanych, blokując w ten sposób rozprzestrzenianie się metastaz.

Ten fakt może stanowić nową ścieżkę do zbadania, którą należy podążyć w celu opracowania nowych terapii prewencyjnych. Autorzy odnotowują, że te odkrycia podkreślają, jak bardzo ważne jest branie pod uwagę globalnego stanu zdrowia pacjenta, a także, jak wielkie znaczenie ma rozwój nowych terapii.

Źródła stresu są liczne, dodają naukowcy, i istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów, dzięki którym możemy je zredukować, takie jak na przykład medytacja, relaksacja, a także inne terapie.

Komentarze do: Rak: stres może przyspieszać tworzenie się metastaz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz