Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Pstrągi i łososie w Kanadzie zagrożone

24-07-2012 14:38
Simon Fraser, tworzący statystyki o populacjach ryb, współpracując z organizacjami pozarządowymi odkrył ślady potencjalnie śmiertelnego wirusa w słodkich wodach Kolumbii Brytyjskiej (BC). Zaś profesorowie SFU Rick Routledge i Stan Proboszcz, biologowie z Watershed Watch Salmon Society wykryli dowody na istnienie rybnego reowirusa (PRV) u pstrąga, znalezionego w jeziorze Cultus, w dolinie Fraser - regionie Kolumbii Brytyjskiej.
Pstrągi i łososie w Kanadzie zagrożone
Zobacz również:


  Testy przeprowadzone przez Freda Kibenge pokazały ślady wirusa u 13 na 15 ryb. Co więcej, jest on w 99% podobny do szczepu norweskiego, powiązanego z zapaleniem mięśnia sercowego i szkieletowego (HSMI), choroby, która rozprzestrzeniła się na norweskich farmach łososia i zabiła około 20% zainfekowanych ryb.

  Przewiduje się, że wirus może być już obecny w całym regionie.

  Wielu kanadyjskich naukowców uważa, że hodowle łososi stanowią poważne ryzyko dla tych żyjących wolno w Pacyfiku. Z farmy, wirus PRV może się bowiem łatwo rozprzestrzenić na ocean. I to właśnie on może być powodem niemożności jeziora do powrotu do swej obfitej populacji.

  A przypomnijmy, że łosoś jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.

  Powstaje pytanie, czy pozostałe gatunki ryb, jak na przykład pstrąg tęczowy, również są zagrożone? Badania pokazują, że narażone na zakażenie są nawet łososie powracające z północnego Pacyfiku z tarła.

  Co ciekawe, wcześniej biolog Alexandra Morton, która współpracuje z Routledge, znalazła łososie zakażone PRV w supermarkecie!

  PRV to drugi najczęstszy wirus powiązany z hodowlą łososi, który przeniknął do zwierząt żyjących wolno. Ostatnio był to ISAv - wirus znaleziony u łososia z gatunku nerka (łosoś czerwony, łac. Oncorhynchus nerka). Znaleziono go także w jeziorze Cultus.

  „Istnieje wiele przykładów negatywnych efektów przedstawionego patogenu u człowieka, ssaków i populacji morskich” - mówi Routledge - „Gdy ospa dotarła do Ameryki Północnej, dziesiątkowała tubylców, jako że nie zdążyli wytworzyć naturalnej odporności na tę chorobę. To samo może stać się z populacją łososi i pstrągów, dlatego problem musi być potraktowany poważnie”.

  copyright sciencenews.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: reowirus wirus PRV wirusy u ryb wirusy u łososi wirusy u pstrągów pstrąg tęczowy zagrożone gatunki ryb łosoś zakażony PRV w sklepie wirus ISAv
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   Brak komentarzy