Szukaj

Przeszczep szpiku: tydzień, aby uczcić „strażników życia”

Podziel się
Komentarze0

W dniu 7 marca 2011 roku, zaczęła się we Francji szósta edycja tygodnia poświęconego mobilizacji nowych dawców szpiku kostnego. Z tej okazji, we Francji zostali uhonorowani „strażnicy życia”. W kraju tym bowiem, zarejestrowanych jest 190 000 ochotników, chcących oddać swój szpik kostny do dyspozycji kompatybilnemu choremu, w przypadku, kiedy zaistnieje taka potrzeba.



W zeszły weekend, słynny Dziedziniec Praw Człowieka (Parvis des droits de l'Homme) na placu Trocadero w Paryżu został oświetlony wielkim czerwonym reflektorem, podczas gdy w innych miastach francuskich miały miejsca inne manifestacje, w ciągu całego ubiegłego tygodnia.

Wydarzenia te miały bardzo jasno określone cele: zrekrutowanie nowych dawców szpiku, ale także oddanie hołdu wszystkim tym, którzy dawcami już są, według słów skierowanych do prasy przez panią Emmanuelle Prada-Bordenave, generalną dyrektor francuskiej Agencji Biomedycyny (Agence de la biomédecine).

Na dzień dzisiejszy, francuski rejestr liczy 190 000 dawców szpiku kostnego, których pani Emmanuelle Prada-Bordenave opisała jako osoby odpowiedzialne i zaangażowane, które „niezależnie od tego, gdzie by nie były, oczekują na moment, kiedy mogą zostać zawołane i poproszone o uratowanie komuś życia”. Jednego życia na 2 000 osób, które każdego roku potrzebują przeszczepu szpiku mogącego wesprzeć ich niewydolny układ odpornościowy.


Aby zapisać się do takiego rejestru, we Francji procedura jest bardzo prosta: kandydat musi mieć od 18 lat do 51 lat, odpowiedzieć na kwestionariusz dotyczący jego stanu zdrowia, później wykonać badanie krwi, które pozwoli na stworzenie jego karty tożsamości genetycznej. Za analizą tą idzie określenie kwalifikowalności kandydata.
Następnie kandydat przechodzi w „stan czuwania”, w oczekiwaniu na prośbę o przeszczep, która jednak może, w niektórych przypadkach, nigdy się nie pojawić.

Kiedy pacjent kompatybilny musi mieć przeszczep, dawca dostaje sygnał, jego stan zdrowia zostaje zweryfikowany, a próbki szpiku są pobierane w zależności od jego ograniczeń. Dawca musi również podpisać świadomą zgodę przed trybunałem wysokiej instancji. Pobrania szpiku można dokonać na dwa sposoby: w kościach miednicy, pod ogólnym znieczuleniem, albo we krwi.

Zapisany w rejestrze dawca oddaje szpik tylko jednemu choremu, a wymiana ta dokonuje się w całkowitej anonimowości.

W 2009 roku, we Francji zrealizowano 1 538 przeszczepów szpiku kostnego, z czego 60% było anonimowych, to znaczy – poza rodzeństwem. Jest to proporcja bardzo zachęcająca, którą Agencja Biomedycyny chciałaby jeszcze zwiększyć, rekrutując nowych ochotników. Agencja Biomedycyny chciałaby zgromadzić jeszcze 18 000 nowych dawców; jest to cel na 2011 rok.

Komentarze do: Przeszczep szpiku: tydzień, aby uczcić „strażników życia”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz