Szukaj

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opiniuje pozytywnie pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej

Podziel się
Komentarze0

Grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydała pozytywną opinię o pobieraniu krwi pępowinowej i deponowaniu komórek macierzystych w wyspecjalizowanych bankach. W dokumencie, który ukazał się w miesięczniku „Ginekologia Polska”1, zwrócono szczególną uwagę na potrzebę edukacji lekarzy na temat komórek macierzystych i sposobu informowania kobiet ciężarnych o możliwości ich deponowania.



Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zdecydowało się wesprzeć ideę pobierania krwi pępowinowej i deponowania komórek macierzystych po zapoznaniu się z aktualnym stanem wiedzy na ten temat. Według ostatnich raportów Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Szpiku i Krwi (European Bone Marrow and Blood Transplantations Group) z 2006 i 2010 r. wskazania do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są takie same jak w przypadku szpiku lub mobilizowanej krwi obwodowej. Aktualne stanowisko American College of Obstetricians and Gynecologists podkreśla rolę krwi pępowinowej jako źródła komórek macierzystych do przyszłych terapii.

„W trakcie prowadzenia ciąży ginekolodzy są pytani przez pacjentki o opinię na temat deponowania krwi pępowinowej i powinni udzielić im jasnej i wiarygodnej odpowiedzi. Dlatego powołaliśmy grupę ekspertów, żeby zapoznała się z tym tematem i wydała wiążącą opinię. Ponieważ obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że krew pępowinowa jest wartościowym źródłem komórek macierzystych, a poród jest jedynym momentem kiedy można je pobrać, zdecydowaliśmy się poprzeć ideę deponowania krwi pępowinowej” - powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący grupy ekspertów PTG.


Eksperci z PTG zwrócili uwagę na potrzebę rzetelnego informowania kobiet ciężarnych przez ginekologów o możliwości zdeponowania krwi pępowinowej w publicznym lub rodzinnym banku krwi. W tym celu istotna jest uprzednia kompleksowa edukacja lekarzy. Mając odpowiednią wiedzę kobieta będzie mogła zdecydować, czy i gdzie to zrobić. W skład zespołu grupy ekspertów PTG weszli: prof. Ryszard Poręba (przewodniczący), prof. Ryszard Czajka, prof. Krzysztof Czajkowski, prof. Krzysztof Drews, prof. Jan Oleszczuk, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Jan Wilczyński.


Dodatkowe informacje:


Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM co roku poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 35 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuję firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.
Więcej informacji o krwi pępowinowej można znaleźć na www.pbkm.pl.

Komentarze do: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opiniuje pozytywnie pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz