Szukaj

Pierwszy w Polsce wszczep soczewek nowej generacji

Podziel się
Komentarze1

Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono soczewki fakijne do korekcji dużych krótkowzroczności. Zaimplantowano trzy soczewki AcrySof® CACHETTM „Phakic” firmy Alcon w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie. Zabiegi przeprowadził prof. Jerzy Szaflik i jego zespół. Wszczepienie soczewek fakijnych jest skuteczną metodą operacyjną korekcji wysokiej krótkowzroczności głównie wśród osób, które nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korekcji wzroku.



Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” stosuje się do korekcji krótkowzroczności od -6, 0 do -16, 5 dioptrii1. Jest to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych ceniących sobie komfort, którym wysoka krótkowzroczność przeszkadza w codziennym życiu. Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” umożliwiają uwolnienie pacjenta od uciążliwej korekcji okularowej (okulary osób z dużą krótkowzrocznością o grubych szkłach obciążają nos pacjenta i wyglądają mało estetycznie) lub soczewek kontaktowych (kosztownych, wymagających codziennej higieny oka i pielęgnacji soczewek). Są też alternatywą dla zabiegu laserowej korekcji wad wzroku.

Zabieg refrakcyjny trwa kilka minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kroplowym z zachowaniem pełnej świadomości pacjenta. Przed zabiegiem przy pomocy odpowiednich leków zostaje zwężona źrenica pacjenta, a następnie poprzez małe - 2,6 mm nacięcie w rogówce soczewka zostaje wprowadzona do przedniej komory oka między tęczówkę a rogówkę, bez usuwania własnej naturalnej soczewki. Soczewka wykonana jest z miękkiego, elastycznego materiału zaprojektowanego specjalnie dla oka, który pozwala na jej zwinięcie i wprowadzenie przez małe cięcie. Po wprowadzeniu rozprostowuje się i jest utrzymywana na miejscu przez niewielkie elementy podtrzymujące. W przypadku soczewek Acrysof® „Phakic" nie jest wymagane szycie rany ze względu na małe cięcie. Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” zapewniają pełen zakres widzenia bliży/dali bez okularów prawie od razu po zabiegu.


Zwykle w czasie zabiegu soczewka wszczepiana jest tylko do jednego oka. Dzień po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz zdejmie opatrunek i pokaże jak należy stosować krople do oka. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń okulisty dotyczących pielęgnacji oka oraz przychodzić regularnie na badania kontrolne w celu wspomożenia procesu gojenia. Po 2-3 tygodniach można operować drugie oko.

Elastyczna soczewka powinna służyć pacjentowi przez 40-50 lat, natomiast jeśli wymaga tego stan pacjenta, może zostać w każdej chwili w łatwy sposób usunięta.

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych Acrysof® „Phakic” nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będzie można go wykonać w wybranych prywatnych gabinetach okulistycznych w Polsce. Przed zabiegiem należy zgłosić się do ośrodka chirurgii oka na wstępne badania sprawdzające, czy wada jest kwalifikowana do zabiegu.

Kandydaci do wszczepienia soczewki fakijnej Acrysof® „Phakic” powinni mieć:

  • Wadę wzroku pomiędzy -6,0 a -16,5 dioptrii (również osoby z mniejszą wadą wzroku)

  • Wiek pomiędzy 18 - 45 rokiem życia

  • Dobry ogólny stan zdrowia

  • Ogólnie dobry stan oczu (choroby jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki eliminują z zabiegu)

  • Stabilną (minimum przez rok) wadę refrakcji

Komentarze do: Pierwszy w Polsce wszczep soczewek nowej generacji (1)

kazar
kazar 12-04-2010 20:10

soczewki fakijne

1

Rzeczywiście soczewki fakijne stanowią niezłą alternatywę dla laserowej korekcji. Super jest to, że zabieg jest odwracalny i koryguje bardzo duży zakres wad, co dla osób z np. -20d, to jak nowe oczy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze