Szukaj

Patologiczna szczodrość wynikiem udaru?

Podziel się
Komentarze0

Pan. A., 49-letni Brazylijczyk, co prawda przeżył udar, ale doświadczył zadziwiającej zmiany osobowości – rozwinął patologiczną hojność. Jego chęć, aby oddać za darmo wszystko, co miał, nawet ludziom, których nie znał, dramatycznie zmieniła jego życie.



Wydawał na przykład pieniądze na dzieci, które spotykał na ulicy – kupował im napoje, cukierki, śmieciowe jedzenie.

Pan A., bo tak został nazwany w studium przypadku opublikowanym w Neurocase, stał się całkowicie niezdolny do kontrolowania swoich finansów i do wykonywania obowiązków zawodowych – pracował jako kierownik działu w potężnej korporacji.

Dr Leonardo Fontanelle z Federal University of Rio de Janeiro, mówi: - Udar mózgu może spowodować zmiany behawioralne i neuropsychologiczne.

Ale mimo że zmiany osobowości nie są czymś niezwykłym, to ten przypadek jest całkowicie wyjątkowy.

Bardzo często zmiana behawioralna po udarze zależy od rozmiaru urazu oraz jego umiejscowienia w mózgu.


Udar mózgu pojawia się, kiedy skrzep krwi blokuje dopływ krwi do mózgu, albo kiedy naczynie krwionośne w mózgu pęka.

Uszkodzenia mózgu spowodowane niskim natlenieniem prowadzą do zmian emocjonalnych – najczęściej do depresji. Ale udar może być też przyczyną patologicznego śmiechu lub płaczu.

U pana A. udar wyniknął z krwotoku w mózgu, który był związany z nadciśnieniem. Zrozumienie, skąd się wzięła niezwykła szczodrość pana A. po udarze, jest niezwykle interesujące dla badaczy, gdyż kondycja ta różni się we wszystkim od socjopatii na przykład.

Dr Fontanelle określił, iż udar u tego pacjenta dotyczył regionu podkorowego mózgu, a szkody mogły dotknąć stref mózgowych powiązanych z regulacją normalnych zachowań.

Ale wiedza, której strefy mózgu dotknął udar, nie pozwala przepowiedzieć zmian w osobowości.

Badania do tej pory określiły kilka struktur mózgowych, które są powiązane z hojnymi gestami, takimi jak charytatywne anonimowe składanie datków. Te struktury obejmują także mózgowy system nagrody.

Dr Fontanelle podsumowuje: - Patologiczna hojność mojego pacjenta oferuje nowy wgląd w to, które strefy mózgu wpływają na delikatną równowagę między altruizmem a egoizmem.

Komentarze do: Patologiczna szczodrość wynikiem udaru?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz