Szukaj

Paryż: niektóre lekarstwa mogą powodować przybieranie na wadze

Podziel się
Komentarze0

Według francuskiego przeglądu Prescrire, wiele lekarstw ma powodować przybieranie na wadze, a w szczególności antydepresanty oraz neuroleptyki.



Przybieranie na wadze jest związane ze zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej albo z zatrzymywaniem wody. Mechanizmy regulacji apetytu i metabolizmu są złożone i obejmują wiele czynników: czynniki hormonalne, czynniki nerwowe, czynniki genetyczne, a także czynniki psychologiczne i kulturowe.

Zakłócenia związane z tymi wszystkimi czynnikami mogą spowodować przybieranie na wadze, jak można przeczytać w przeglądzie Prescrire. Lekarstwa, które mogą spowodować wzrost wagi, działają na różnych poziomach. Mogą one na przykład zwiększyć apetyt albo chęć na słodkie, mogą zwiększyć pragnienie, spowolnić metabolizm, zmienić dystrybucję tłuszczów, etc.


Jak podaje przegląd, pośród leków będących przyczyną przybierania na wadze, psychotropy są najczęściej głównymi winnymi, a przede wszystkim dwa leki antydepresyjne: wenlafaksyna oraz mirtazapina. Olanzapina i clozapina, dwa inne leki neuroleptyczne również są przyczyną tycia.

Inne lekarstwa mogą również spowodować przybieranie na wadze, a przede wszystkim hormony płciowe, lekarstwa służące do kontrolowania cukrzycy, kortykoidy, a także leki antyhistaminowe H1.

Kiedy te lekarstwa zostaną przepisane i kiedy zostanie zaobserwowane przybieranie na wadze, powinno się przeanalizować ponownie stosunek korzyść/ryzyko dla każdego pacjenta indywidualnie. Zaprzestanie zażywania leku pozwala najczęściej na zgubienie zbędnych kilogramów, ale nie zawsze jest możliwy powrót do wcześniejszej wagi.

Komentarze do: Paryż: niektóre lekarstwa mogą powodować przybieranie na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz