Szukaj

Palenie konopii może pomóc żyć z bólami przewlekłymi

Podziel się
Komentarze0

U ludzi, którzy cierpią na bóle przewlekłe i chroniczne, palenie konopii indyjskich może zmniejszyć w znacznym stopniu ból, poprawić humor oraz samopoczucie, a także ułatwić zasypianie, według nowego badania opublikowanego w dzienniku wydawanym przez Kanadyjskie Towarzystwo Medyczne (Journal de l'Association médicale canadienne).



Ludzie, którzy cierpią z powodu bólów neuropatycznych przewlekłych, z powodu różnych uszkodzeń systemu nerwowego, albo też z powodu jego niewydolności, mają niewielki wybór, jeśli chodzi o terapie. Leki przeciwko konwulsjom, leki antydepresyjne, analgezja oraz opiaty, mogą być używane, ale ich skuteczność jest bardzo zróżnicowana, a te wszystkie substancje dają zresztą efekty uboczne, które znacznie ograniczają ich zastosowanie.

Ustne zażywanie kannabinoidów, czyli ekstraktu z konopii, wykazało swoją użyteczność, jeśli chodzi o leczenie pewnych rodzajów bóli, ale może przedstawiać sobą też pewne ryzyko oraz efekty, które wynikają z wdychania dymu konopii. Grupa naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia McGill (CUSM) oraz grupa uczonych z Uniwersytetu McGill, przeprowadzły dodatkowe badania w celu weryfikacji potencjału przeciwbólowego działania wdychania tej substancji.

Dwudziestu jeden dorosłych pacjentów wzięło udział w tym projekcie. Wszyscy oni zmagali się z neuropatycznymi bólami chronicznymi. Naukowcy zastosowali trzy różne poziomy stężenia substancji aktywnej, zawartej w tym narkotyku, czyli THC (tetrahydrocannabinol). Poziomy te wynosiły 2,5 %, 6 % oraz 9,4 %. Naukowcy zastosowali także placebo, które oczywiście nie zawierało THC.


Pacjenci donosili o znacznie lepszej jakości snu, w miarę tego, jak poziom THC w zażywanych przez nich próbkach wzrastał. Poziom niepokoju psychicznego oraz depresji także się zmniejszył w grupie, zażywającej konopie zawierające 9,4-procentowe stężenie THC, w porównaniu do tych uczestników, którzy palili placebo. Odkryliśmy, że 25g konopii z 9,4-procentową zawartością THC, zaaplikowane pacjentom w jednej dawce do wypalenia, 3 razy dziennie przez 5 dni, zmniejsza znacząco średnią intensywność bólu, jeśli porównać ją z działaniem placebo, z zerową zawartością THC, u dorosłych, zmagających się z bólami neuropatycznymi, które pojawiły się po przeżyciu jakiejś traumy, bądź też w następstwie interwencji chirurgicznej, podsumowuje jeden z autorów raportu, pan doktor Mark Ware.


Dyrektor badań klinicznych z Centrum Badań nad Bólem, Alan Edwards z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia McGill potwierdza, że on oraz jego zespół odkryli znaczącą statystyczną poprawę w kalkulacji jakości snu oraz niepokoju psychicznego. Z tego, co nam jest wiadomo, jest to pierwsze zewnętrzne badanie kliniczne nad wdychaniem dymu z konopii, oficjalnie potwierdzone i zaliczone, podtrzymuje Alan Edwards. Chodzi tutaj o jedno z nielicznych badań dotyczących związku działania konopii oraz bólu neuropatycznego.

Autorzy tych nowych badań zalecają realizację badań uzupełniających, z większym poziomem THC, z o wiele większą i szerszą kontrolą lekarską oraz z elastycznymi dawkami. Według naukowców, badania na dłuższą metę nad ryzykiem, jakie niesie ze sobą dłuższe zażywanie konopii indyjskich, są także konieczne.

Doktor Henry McQuay z Uniwersytetu w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, skomentował to badanie. Autorom tego projektu powinno się pogratulować przede wszyskim tego, że podjęli tak użyteczą i istotną kwestię jak to, czy konopie łagodzą ból neuropatyczny. Szczególnie z powodu tego całego koszmaru, jakiemu będą musieli stawić czoła, przechodząc przez różne przeszkody regulacyjne.

Doktor Henry McQuay zamyka temat potwierdzając, iż badanie to dorzuca nowe dowody, do już istniejących, że konopie mogą pomagać niektórym pacjentom, którzy w tym momencie cierpią.

Komentarze do: Palenie konopii może pomóc żyć z bólami przewlekłymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz