Szukaj

Otyłość i nadwaga: siedzący tryb pracy może być przyczyną

Coraz bardziej siedzący tryb pracy być może jest w stanie częściowo wyjaśnić epidemię nadwagi oraz otyłości, która dotyka obecnie Kanadyjczyków, według prac młodego naukowca z Quebeku. Carl-Étienne Juneau zdecydował się poświęcić się doktoratowi w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Montrealu. Jego badania dotyczyły bardzo prostego z pozoru paradoksu: mimo tego, że Kanadyjczycy zmniejszyli liczbę zjadanych kalorii oraz znacznie częściej oddają się aktywności fizycznej od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to jednakże coraz więcej z nich zmaga się z nadwagą bądź otyłością.



W rzeczywistości, w latach 1978-2004, liczba obywateli Kanady cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości zwiększyła się z 49,2% do 59,1%. Analizując dane z 6 ankiet dotyczących zdrowia społeczności, zrealizowanych przez urząd statystyczny w Kanadzie w latach 1994-2005, badacz zaobserwował spadek nieaktywności u mężczyzn, jeśli chodzi o ich czas wolny – o 9,9%, a także o sposób przemieszczania się – o 15,3%. Podobne rezultaty zostały zaobserwowane u kobiet, co oznacza, że w tych dwóch sferach życia, Kanadyjki oraz Kanadyjczycy ruszają się znacznie więcej, niż w przeszłości.

Jednakże, tendencja w pracy jest zupełnie odwrotna, a to przecież w pracy ludzie spędzają najwięcej czasu: siedząc przy swoich biurkach przez kilka godzin dziennie. Poziom braku aktywności fizycznej w pracy wzrósł o 5,2% w przypadku mężczyzn oraz 4,1% w przypadku kobiet. Podobne tendencje zaobserwowane zostały przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, w Anglii oraz w Finlandii.


Hipoteza o coraz bardziej siedzącym trybie pracy była już wcześniej wysuwana. Miała ona na celu wyjaśnić nieustanne przybieranie na wadze, ale nie było żadnych konkretnych liczb, dotyczących Kandady, wyjaśnia Carl-Étienne Juneau. Ta tendencja może być związana z postępem technologicznym, jaki się dokonał w ciągu ostatnich lat, który doprowadził do zniknięcia zawodów, opierających się na pracy własnych rąk oraz do coraz większej automatyzacji wykonywanych zadań. A to prowadzi, jak w każdym innym przypadku, do ograniczenia koniecznego wysiłku fizycznego.

Według Carl-Étienne Juneau, przekształcenie miejsc pracy w taki sposób, aby pracownicy musieli być bardziej aktywni, może odwrócić tę tendencję. Przywołuje on przykład prac profesora Jamesa Levine, badacza w znanej klinice Mayo w Stanach Zjednoczonych i pioniera w dziedzinie aktywności fizycznej w pracy. Carl-Étienne Juneau sugeruje przede wszystkim utrzymanie zasady spotkań biurowych „chodzących” oraz stworzenie miejsc pracy, które łączyłyby ze sobą bieżnię, taką jaka jest na stacjonarnych urządzeniach do biegania, oraz komputer.

Pomysł ten może wywoływać uśmiech na twarzy, ale to działa. Kiedy się ruszamy, pracujemy lepiej i zwiększamy produktywność, wyjaśnia Carl-Étienne Juneau. Władze publiczne powinne więc, w swojej walce z otyłością, zwrócić większą uwagę na inne sfery aktywności fizycznej, szczególnie w miejscach pracy, podtrzymuje młody naukowiec.

Komentarze do: Otyłość i nadwaga: siedzący tryb pracy może być przyczyną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz