Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Obowiązek rozpoznania choroby na karcie pacjenta w języku polskim

17-02-2007 12:21; źródło: Gazeta Krakowska
Minister zdrowie 21 grudnia 2006 r. wydał rozporządzenie, które mówi m.in. o obowiązku wpisania rozpoznania choroby na karcie pacjenta, nie po łacinie - jak dotychczas - ale w języku polskim. Wielu lekarzy uważa ten zapis za kontrowersyjny z uwagi na pacjentów, którzy nie chcą wiedzieć całej prawdy na temat swojej choroby, gdyż nie unieśliby takiego ciężaru psychicznego.
Zobacz również:


  Innym problemem jaki pojawia się w związku z rozporządzeniem jest fakt uniwersalności języka łacińskiego w świecie medycznym. Rozpoznanie napisane po łacinie jest rozumiane w placówkach medycznych na całym świecie, a pacjenci coraz częściej korzystają z pomocy lekarskiej za granicą. Poza tym łacińska jednostka chorobowa często jest trudna do przetłumaczenia po polsku.

  Zdania pacjentów jak i lekarzy są podzielone. Niektóre szpitale zastąpiły już łacinę językiem polskim z uwagi na prawo pacjenta do informacji o swojej chorobie. Może w poważnych chorobach wielu pacjentów nie chce znać prawdy, ale w pozostałych przypadkach pełna wiedza o schorzeniu jest niezwykle istotna. Warto wspomnieć, że w większości krajów Unii Europejskiej karta informacyjna pacjenta wypełniana jest w języku ojczystym. (PAP)
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: prawa pacjenta
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   18-02-2007 09:12
   Paweł
   Dzięki zaradności urzędników mamy karty czipowe zamiast książeczek zdrowia które są o wiele wygodniejsze :d I z problem...
   17-03-2007 21:55
   ~zawiedziona
   I co z tego ze jest obowiazek rozpoznania choroby w języku polskim jak od lekarzy i tak nie mozna się nic dowiedzieć cho...