Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Nowe odkrycia w leczeniu nowotwora szyi i głowy

14-01-2014 11:53

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine w Pensylwanii informują, że odkryli mechanizm, który powoduje aktywność raka w celu wzrostu raka głowy i szyi. Odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia tej choroby.

Nowe odkrycia w leczeniu nowotwora szyi i głowy
Zobacz również:

  Starszy autor badania, dr Jennifer Grandis mówi o odkryciu zespołu, że wzmożona aktywność onkogenu (gen, który potencjalnie powoduje raka) zwany przetwornikiem sygnału i aktywator transkrypcji 3 (STAT3) mogą być wynikiem patologicznych białek, których celem jest kontrolowanie onkogenu.

  Według dr Grandis, poprzednie badania wykazały, że zwiększona sygnalizacja i aktywacja STAT3 związana jest ze słabo rokującym nowotworem. Ponadto, informuje, że STAT3 zwiększa produkcję innych białek, które powodują wzrost komórek raka i przetrwanie. Dr Grandis stwierdza, że przyczyna zwiększonej sygnalizacji STAT3 i aktywacji jest nieznana.

  W celu określenia przyczyny zwiększonej aktywności STAT3, zespół badawczy analizuje pod kątem mutacji kombinacje różnych białek połączonych na onkogen.

  Badacze zauważyli, że STAT3 muszą być fosforylowane w celu ich aktywacji . Odbywa się to przez połączenie grupy fosforanowej z białkiem .
  Niektóre leki na raka hamują produkcje enzymów zwanych kinazami, które zwiększają proces fosforylacji . Jednak w tym badaniu naukowcy analizowali odwrotny proces, w którym enzymy zwane fosfatazami usuwają fosforany, dlatego następuje zatrzymanie procesu fosforylacji i deaktywacja białek.

  Odtąd, badacze byli zaskoczeni tym, że nowotwory głowy i szyi, którym towarzyszyła zwiększona aktywność STAT3 były związane z mutacjami w fosfatazach, które są częścią PTPR (receptor białka fosfatazy tyrozynowej).

  Zespół badawczy podwoił mutacje w obu modelach laboratoryjnych i obliczeniowych. Okazało się, że spowodowały one uszkodzenie fosfataz.

  "Ponieważ fosfatazy nie działają prawidłowo, grupy fosforanowe nie zostają usunięte z STAT3 odpowiednio i pozostają aktywne. Mutacje te zasadniczo pozbyć hamulców, które mogłyby spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój raka.” – wyjaśnia dr Grandis.

  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: metody leczenia raka nowe metody leczenia raka rak nowotwór rak szyji rak głowy nowotwór szyji nowotwór głowy genty choroby genetyczne
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   Brak komentarzy