Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Najnowsza biopsja piersi w Polsce refundowana przez NFZ

03-02-2009 14:58
Co roku w Polsce rejestruje się ok. 12 000 zachorowań na nowotwory złośliwe piersi. Liczba ta stale rośnie. Na raka zapada jedna na dwanaście Polek. Częstotliwość zachorowań gwałtownie wzrasta po 35 roku życia. Część nowotworów piersi (ok.5-10%) ma podłoże genetyczne. Większość chorych kobiet można wyleczyć, pod warunkiem wykrycia zmiany w bardzo wczesnym stadium. Pamiętajmy: do onkologa nie potrzeba skierowania.
Najnowsza biopsja piersi w Polsce refundowana przez NFZ
Zobacz również:


  Z Biopsja piersi polega na pobraniu komórek lub wycinka tkanki, aby rozpoznać rodzaj zmiany. Można wykonać biopsję cienkoigłową, gruboigłową czy próżniową EnCor. Czasami wykonuje się otwartą biopsję chirurgiczną, czyli zabieg chirurgiczny.

  miany w piersi można wykryć na wiele sposobów. Najprostszym jest samobadanie piersi, czyli badanie palpacyjne. Takie badanie może oczywiście wykonać lekarz, zwłaszcza ginekolog. Po 35 roku życia powinno się regularnie wykonywać badanie USG piersi i mammografii. W przypadku wykrycia niepokojącej zmiany trzeba wykonać dokładniejsze badania diagnostyczne. Do nich zalicza się biopsję piersi.

  System EnCor
  To najnowocześniejszy system do małoinwazyjnej próżniowej biopsji piersi firmy SenoRx dostępny w Polsce. Ważnym jest to, że biopsję wykonuje się szybko ze względu na brak konieczności każdorazowego pobierania wycinka biopsyjnego po wycięciu go przez nóż tnący, jak ma to miejsce w innych systemach. Urządzenie gromadzi wszystkie wycinki w specjalnym koszyku na próbki tkankowe.

  EnCor składa się z modułu kontrolnego i pompy wytwarzającej podciśnienie. Biopsję piersi można wykonać pod kontrolą:

  - USG, RTG, MR.

  Po wykonaniu biopsji umieszcza się znaczniki tytanowe trwale oznakowujące miejsce po biopsji.

  System EnCor jest kompatybilne z każdą cewką biopsyjną pod kontrolą rezonansu magnetycznego (MR), a także ze stołami do stereotaksji Lorad, Fisher/Siemens oraz Giotto do wykonywania biopsji pod kontrolą RTG.
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: biopsja piersi nowotwór piersi
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   Brak komentarzy