Szukaj

Młodzi ludzie: ich dieta oraz zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia zrealizowała ostatnio szerokie międzynarodowe badanie nad zachowaniami zdrowotnymi młodych ludzi w wieku szkolnym. Badanie to znane jest pod nazwą HBSC (Health Behaviour in School-aged Children (HSBC) Study: International report from the 2009/2010 Survey).



W latach 2009 – 2010, w 43 krajach europejskich oraz północnoamerykańskich, naukowcy obserwowali uczniów wieku od 11 lat do 15 lat, co pozwoliło im stwierdzić istnienie wielu różnic związanych z wiekiem, płcią, a także sytuacją rodzinną.

Jednak nie zmienia to faktu, że zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, zaczynają się powielać albo potwierdzać niektóre tendencje.

W tym wieku, uczniowie są raczej zdrowi i zadowoleni ze swojego życia. Ten poziom satysfakcji jednakże zmniejsza się nieco wraz z wiekiem, a przede wszystkim u dziewcząt oraz w rodzinach o niskim przychodzie.

Troska o wagę

Autorzy raportu stwierdzili, że dziewczęta rozmawiają więcej o nadwadze w wieku 15 lat niż w wieku 11 lat. Wraz z wiekiem także, coraz więcej nastolatek czuje się „zbyt grubymi”.

Przybieranie na wadze w okresie dojrzewnia sprawia, że dziewczęta dobrowolnie zaczynają stosować diety. W wieku 13 – 15 lat zaczynają przyjmować postawy mające prowadzić ku zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Jednak, jak się okazuje, mimo tego faktu, to właśnie chłopcy są tymi, którzy cierpią z powodu nadwagi. Płeć męska bowiem częściej jada tzw. "śmieciowe" jedzenie, podczas gdy dziewczęta pamiętają o tym, żeby zdrowo się odżywiać.

Poza tym, rodzice chłopców rzadziej przypominają swoim synom, aby kontrolowali wagę. Chłopcy są także mniej posłuszni wszelkim interwencjom prewencyjnym.


Nie należy zapominać również o tym, że niskie przychody sprzyjają otyłości, a co za tym idzie również wyborowi zbyt kalorycznych produktów spożywczych, a także zbyt niskiej aktywności fizycznej.

Śniadania coraz mniej popularne...

Jak wynika z badań, w wieku 11 – 15 lat, coraz mniej uczniów jada śniadania. W większej mierze dotyczy to dziewcząt, które unikają śniadań, aby kontrolować swoją wagę.

W rodzinach zamożnych, śniadanie jednak jest w dalszym ciągu przestrzegane i ma dużą wartość odżywczą.


... owoce również

Im jesteśmy starsi, tym mniej owoców jemy. Tendencja ta jest o wiele mniej wyraźna u dziewcząt, które myślą o swoim zdrowiu, a także w wyższych klasach społecznych. To właśnie te klasy są również bardziej podatne na kampanie promujące jedzenie owoców.

Natomiast, najbiedniejsi kupują produkty najbardziej kaloryczne i najtańsze.

Coraz więcej napojów słodzonych

Konsumpcja tego typu napojów rośnie wraz z wiekiem, przede wszystkim pośród chłopców. Dziewczęta raczej unikają napojów dosładzanych, głównie z troski o zdrowie albo o wagę.

Klasy zamożniejsze również nie piją tego typu napojów. Najniższe poziomy konsumpcji obserwowane są w Europie Północnej oraz w krajach bałtyckich.

Mniejsza aktywność fizyczna

Jej poziom bardzo wyraźnie zmniejsza się w okresie 11 – 15 roku życia: zabawy z dzieciństwa przechodzą tranformację w aktywności bardziej ustrukturyzowane. W obliczu ćwieczeń, chłopcy są bardziej zmotywowani poprzez współzawodnictwo oraz rozwijanie siły.

Dziewczęta z kolei... bardziej przejmują się swoim zdrowiem i wagą.

Więcej telewizji

Wraz z wiekiem, oglądamy jej coraz więcej. A chłopcy – znacznie więcej niż dziewczyny. Poziom społeczno-ekonomiczny rodziny wpływa w niewielkim stopniu na zwyczaje oglądania telewizji i niekoniecznie może służyć jako wskaźnik poziomu siedzącego trybu życia.

Substancje toksyczne

Chłopcy zaczynają częściej palić, ale dziewczęta mogą im szybko dorównać. W przedziale wiekowym 13 -15 lat, konsumpcja alkoholu rośnie dla obydwu płci. 

Chłopcy często piją alkohol raz w tygodniu (weekendy) i bardzo często się upijają.

Poziom zamożności rodziny ma niewielki wpływ na to zjawisko. To samo dotyczy konsumpcji konopi, która znacznie częściej stosowana jest przez chłopców w wieku 15 lat i niekoniecznie jest związana ze statutem społecznym...

Komentarze do: Młodzi ludzie: ich dieta oraz zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz