Szukaj

Małe owoce mają działanie ochronne przeciwko chorobie Parkinsona?

Regularna konsumpcja małych owoców (borówki, truskawki, maliny, jeżyny, etc.) może sprzyjać zapobieganiu chorobie Parkinsona, czyli nieuleczalnej chorobie neurodegeneracyjnej.



Taka jest konkluzja wynikająca z wielkiego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych na ponad 80 000 kobiet i 49 000 mężczyzn, którzy byli obserwowani przez okres od 22 do 22 lat, przez naukowców z Uniwersytetu Harvard.

Przy pomocy kwestionariusza, badacze ocenili nawyki żywieniowe uczestników tego projektu, interesując się szczególnie konsumpcją flawonoidów, czyli bardzo silnych antyoksydantów obecnych w roślinach.

Badacze więc ocenili ilościowo porcje pięciu różnych produktów bogatych we flawonoidy: małych owoców (jagody), herbaty, jabłek, czerwonego wina i soku pomarańczowego.


W przeciągu okresu obserwacji, choroba Parkinsona objawiła się u 782 osób.

Porównując te przypadki ze swoją bazą danych, naukowcy stwierdzili, iż u mężczyzn, którzy spożywali najwięcej flawonoidów, niezależnie od tego, jakie byłoby ich źródło pokarmowe, ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona zmniejszyło się o 35%, w porównaniu do tych mężczyzn, którzy jedli najmniejsze ilości flawonoidów.

U kobiet z kolei, działanie ochronne zostało zaobserwowane jedynie w przypadku flawonoidów zawartych w małych owocach. Badacze jednakże nie wiedzą jak wyjaśnić te różnice między kobietami i mężczyznami.

Mimo, że ochronne działanie flawonoidów na komórki nerwowe mózgu zostało już zaobserwowane w laboratorium, badanie to jest pierwszym, które wykazuje związek między tego typu antyoksydantem a zmniejszeniem ryzyka choroby Parkinsona.

W 2005 roku, inne badanie wykazało, że dieta pokarmowa bogata w witaminę E, czyli inny, bardzo dobrze znany już antyoksydant, sprzyja zapobieganiu tej chorobie.

Komentarze do: Małe owoce mają działanie ochronne przeciwko chorobie Parkinsona?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz