Szukaj

Leczenie nowotworów - Polska na szarym końcu Europy

Podziel się
Komentarze1

Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w Europie pod względem skuteczności leczenia nowotworów. W Polsce jest wielu dobrych naukowców specjalizujących się w leczeniu nowotworów, jednak polskich placówek medycznych nie stać na stosowanie niektórych dostępnych w innych krajach metod leczniczych.



Do zwiększenia skuteczności leczenia raka w Polsce niezbędne jest systematyczne prowadzenie badań przesiewowych. W ramach takich badań, duża grupa Polaków badana byłaby pod kątem obecności nowotworów w organizmie. Badanie pozwoliłoby wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju i wcześniej wdrożyć skuteczne leczenie.

W pierwszej połowie tego roku NFZ przeprowadzi akcję wysyłania polskim kobietom zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne, które będą elementem profilaktyki raka szyjki macicy.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie odnotowuje się rocznie ok. 11 milionów nowych zachorowań na nowotwory; w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić. W Polsce na nowotwory zapada rocznie 130 tys. osób, a prognozy specjalistów wykazują, że za dziesięć lat będzie to już 160 tys. rocznie.

Z powodu nowotworów umiera co roku 85 tys. Polaków. Całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30 proc. dorosłych (dla porównania w USA jest to ponad 60 proc. dorosłych, a w Europie Zachodniej prawie 50 proc.) oraz 75 proc. dzieci. Do najczęstszych nowotworów w Polsce należą rak piersi, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak płuc.(PAP)

Komentarze do: Leczenie nowotworów - Polska na szarym końcu Europy (1)

Valijka
Valijka 02-04-2011 13:37

Leczenie - Polska / Zachód

1

No jest poniżej średniej u zachodnich sąsiadów zdecydowanie. Ośrodków mało, a refundacji wielu specyfików wykorzystywanych za granicą nie ma w ogóle, choćby nawet w małym stopniu, a do tego ostatnimi czasy się zastosowan... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze