Szukaj

Leczenie celowane - nowe perspektywy dla chorych na raka płuca

Podziel się
Komentarze0

Rak płuca nie bez powodu nazywany jest „największym zabójcą XXI wieku”. Każdego dnia z powodu raka płuca umiera blisko 3000 osób na całym świecie . Światowe statystyki są zatrważające - pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa zaledwie 10-15 procent chorych na raka płuca , podczas gdy pięć lat od wykrycia raka piersi - przeżywa 80-89 procent chorych na ten rodzaj nowotworu. Czy raka płuca można leczyć skuteczniej? Czy współczesna medycyna jest w stanie pomóc chorym na ten wyniszczający nowotwór?



Większość przypadków nowotworów płuca zostaje rozpoznana w zaawansowanym stadium. Leczenie tego rodzaju nowotworu ma na celu przede wszystkim przynieść ulgę w cierpieniu, poprawić jakość i przedłużyć życie chorych. Stale prowadzone są badania, które mają za zadanie coraz dokładniejsze poznawanie mechanizmów powstawania nowotworu i działania cząsteczek leków mogących zahamować jego rozwój. Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca jest leczenie celowane np. erlotynib, które w odróżnieniu
od standardowej chemioterapii – atakuje wybiórczo komórki nowotworowe i hamuje wzrost guza. Dzięki obecności erlotynibu w katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów w Polsce chorzy mają dostęp do tego nowoczesnego leku. Erlotynib blokuje rozrost komórek nowotworowych poprzez oddziaływanie bezpośrednio na białko receptora naskórkowego czynnika wzrostu HER-1/EGFR, biorącego udział w pobudzaniu komórek raka do wzrostu.

„Wyniki licznych badań naukowych dowodzą, że głównym efektem działania terapii celowanej jest zahamowanie wzrostu guza, a w dalszej kolejności – jego istotne zmniejszenie. Powinniśmy pamiętać, że dla pacjentów kluczowe jest ustabilizowanie nowotworu, ponieważ odzwierciedla to, co najważniejsze - wydłuża życie chorych na raka. Terapia celowana np. erlotynibem jest bez wątpienia szansą na skuteczniejsze leczenie raka płuca. Ważne jest jednak, aby jak najwcześniej rozpoczynać odpowiednie leczenie, które przyniesie chorym znamienne korzyści” - powiedział

dr Federico Cappuzzo, specjalista onkolog, badacz, dyrektor Oddziału Onkologii w Ospedale Civile w Livorno.

Rak płuca jest chorobą agresywną, o szybkim i dynamicznym przebiegu, która w wielu przypadkach prowadzi do przerzutów do innych organów i śmierci chorego w czasie od kilku miesięcy do roku od chwili rozpoznania. Dlatego specjaliści onkolodzy podkreślają, że każda decyzja o wyborze leczenia powinna być maksymalnie trafna i przynosić choremu jak największe korzyści.

„W Polsce ogromnym problemem jest wczesne wykrywanie choroby. Nadal u większości chorych rak płuca rozpoznawany jest bardzo późno, gdy nie można już stosować leczenia operacyjnego bądź pojawiły się przerzuty do innych narządów. Jednakże, możliwość korzystania z nowoczesnych leków to z pewnością krok ku skuteczniejszemu leczeniu chorych na raka płuca” – powiedziała lek. med. Katarzyna Zajda, specjalista onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Dr Federico Cappuzzo oraz lek. med. Katarzyna Zajda są uczestnikami II Kongresu Współczesnej Onkologii Nowotwory Wyzwaniem XXI w. Onkologia Spersonalizowana.

II Kongres Współczesnej Onkologii Nowotwory wyzwaniem XXI w. Odbywa się w dniach 22-24 kwietnia br. w Poznaniu. Tematem wiodącym Kongresu jest Onkologia spersonalizowana. Podczas licznych spotkań, wykładów i prezentacji dyskutowane są ponadto postępy w leczeniu raka płuc, piersi i jelita. W spotkaniu biorą udział czołowi onkolodzy polscy oraz eksperci z całego świata. Organizatorami II Kongresu Współczesnej Onkologii są: wydawnictwo Termedia, Wielkopolskie Centrum Onkologii oraz poznański Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.

Komentarze do: Leczenie celowane - nowe perspektywy dla chorych na raka płuca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz