Szukaj

Krótki sen zwiększa ryzyko chorób serca u mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że mężczyźni, którzy się nie wysypiają, mogą być bardziej narażeni na choroby układu krążenia. Naukowcy wysunęli takie przypuszczenie na podstawie badań, w których widoczny był związek pomiędzy krótszym snem a pogrubieniem ścian tętnicy szyjnej u mężczyzn.



Przypadłość ta , zwana grubością kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnic szyjnych (ang. intima-media thickness, IMT), uważana jest za ważny czynnik ryzyka wystąpienia choroby serca. Co więcej, związek pomiędzy długością snu a IMT najwyraźniej dotyczy tylko mężczyzn.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Megan R. Sands z Brown University w Providence zaprezentuje swoje odkrycia na corocznym spotkaniu stowarzyszenia American Heart Association w Chicago.

Sands oraz jej zespół określili nowy czynnik ryzyka na podstawie analizy USG ponad 600 pacjentów w średnim wieku z terenu całego kraju. Uczestnicy badania mieli od 37 do 52 lat. Około 60 procent z nich stanowiły kobiety.

Monitorowanie snu wykazało, że mężczyźni w ciągu doby spali krócej od kobiet, 5,7 w porównaniu 6,3 godz.

Mężczyźni mieli też grubsze ściany tętnicy szyjnej, średnio 0,74 mm, w porównaniu do 0,68 mm u kobiet.

Po zestawieniu danych autorzy ustalili, że jedna godzina snu więcej przekłada się na 0,21 mm mniej IMT, czyli pogrubienia ścian tętnicy szyjnej, u mężczyzn. U kobiet, natomiast, jedna godzina snu skutkowała 0.02 mm mniejszym IMT.

Badanie nie wykazało związku przyczynowo skutkowego. Jego wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji medycznej. Dane i wnioski wynikające z tego badania należy postrzegać jako wstępne, do momentu aż zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie.

Komentarze do: Krótki sen zwiększa ryzyko chorób serca u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz