Szukaj

Kontuzja kolana - gips czy stabilizator?

Podziel się
Komentarze0

W hali sportowej, na boisku, w siłowni, na basenie czy nawet w domu - kontuzji kolana można nabawić się dosłownie wszędzie. Wystarczy chwila nieuwagi lub zwykły pech, by przez kilka tygodni lub nawet miesięcy nie móc sprawnie się poruszać. Dlaczego ten staw sprawia tyle problemów? Jak poradzić sobie z kontuzją kolana?


Zdecydować się na gips czy na stabilizator?

Staw kolanowy to największy i jednocześnie najbardziej skomplikowany staw w naszym organizmie. Składa się z kości udowej, piszczeli oraz rzepki, tworząc staw udowo-piszczelowy oraz staw udowo-rzepkowy, które otoczone są wspólną torebką stawową. Dodatkowo w stawie znajdują się dwie łąkotki, mające za zadanie dopasować do siebie powierzchnie stawów podczas ruchów.

- Kolano musi być na tyle wytrzymałe, aby poradzić sobie z bardzo dużymi przeciążeniami związanymi z naszą aktywnością ruchową. Nie bez powodu to właśnie ono nazywane bywa „koszmarem inżyniera”. Z jednej strony musi być bardzo stabilne, bo ma za zadanie utrzymać nasze ciało w pionie, z drugiej natomiast powinno być również mobilne, by umożliwić nam wykonywanie takich czynności jak kucanie czy podniesienie nogi. Wszystko to sprawia, że kolano staje się jednym z najbardziej przeciążanych i podatnych na kontuzje stawów – mówi rehabilitant Piotr Trochimczuk, ekspert Futuro.

Gdy nie uda nam się uniknąć kontuzji kolana, w pierwszej kolejności trzeba poprawnie zdiagnozować, jakiego typu urazu doznaliśmy, a następnie zdecydować, w jaki sposób chcemy odciążyć staw. Jak się okazuje w wielu przypadkach usztywnienie kolana za pomocą gipsu wcale nie jest konieczne. Co więcej, ta metoda może nieść ze sobą wiele negatywnych dla organizmu konsekwencji.


- Wśród najczęstszych powikłań występują: zanik mięśni, ograniczenie zakresu ruchu czy zaburzenia czucia głębokiego. Na skutek ucisku wywołanego przez opatrunek gipsowy może dojść także do zaburzenia krążenia w kończynie. Długotrwałe unieruchomienie kolana osłabia również sam staw kolanowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych urazów – dodaje Piotr Trochimczuk.


W wielu przypadkach opatrunek gipsowy można zastąpić stabilizatorem. Posiada on, podobnie jak gips, możliwość unieruchomienia stawu, ale jednocześnie jest mniej inwazyjny. Stosowanie stabilizatora pozwala na wczesną rehabilitację (można go zdejmować na czas ćwiczeń) i większy komfort życia (np. utrzymanie higieny). Różne poziomy stabilizacji gwarantują dobranie modelu stabilizatora odpowiedniego dla naszego urazu i stopnia aktywności.

- Podstawową funkcją stabilizatora jest utrzymanie właściwego kierunku lub zakresu ruchów. Stabilizator wymusza odpowiednią pozycję, koryguje postawę i odciąża mięśnie. Mocuje się go do ciała za pomocą różnych pasków, bowiem tylko ich prawidłowe ustawienie gwarantuje ruch w stawach bez utrudnień - tłumaczy rehabilitant.

Trzeba jednak pamiętać, że choć stabilizatory kolana wspomagają proces powrotu do zdrowia, to nie zastąpią wizyty u terapeuty, rehabilitacji i regularnych ćwiczeń przygotowujących do odzyskania pełnej sprawności. Niewątpliwie dają nam jednak o wiele większe możliwości niż tradycyjny gips.

***
O Futuro
Stabilizatory Futuro zostały zaprojektowane przez zespół światowych ekspertów - lekarzy, rehabilitantów i inżynierów, korzystających z najnowszej wiedzy oraz przełomowych koncepcji i rozwiązań. Stabilizatory zapewniają terapeutyczne odciążenie stawów, mięśni i ścięgien, ułatwiając im optymalne funkcjonowanie. Najwyższa jakość produktów i ich anatomiczne dopasowanie w połączeniu z niezwykłym komfortem noszenia - to główne cechy Futuro.

Więcej informacji: www.mojakontuzja.pl

Komentarze do: Kontuzja kolana - gips czy stabilizator?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz