Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Jak rozprzestrzenia się rak piersi?

14-09-2012 16:12
Białko HIF-1 kluczem do procesu powstawania przerzutów. Inwazja komórek rakowych do naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, to pierwszy etap tworzenia się przerzutów i rozprzestrzeniania nowotworu do innych części ciała. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci osób chorujących na raka piersi.
Jak rozprzestrzenia się rak piersi?
Zobacz również:


  Pomimo tego, wciąż bardzo niewiele wiadomo o samym procesie oraz o środkach, jakimi można go powstrzymać, przedłużając tym samym życie chorujących kobiet.

  Dziesiątego września naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins przedstawili wyniki badań nad sposobem, w jaki proces rozprzestrzeniania się nowotworu do układu limfatycznego może być aktywowany przez białko odpowiedzialne za przeżywalność komórek rakowych przy niedoborze tlenu.

  Badania przeprowadzono na myszach.

  Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nowotworów litych, guzy raka piersi rozrastają się tak intensywnie, że zaczyna brakować im tlenu. Aby przetrwać, komórki nowotworowe aktywują białko zwane czynnikiem indukowanym hipoksją (HIF-1, czynnik indukowany niedotlenieniem), które powoduje wytworzenie nowych naczyń krwionośnych.

  – Wiedzieliśmy już wcześniej, że podwyższony poziom HIF-1 jest związany z występowaniem guzów naczyniowych i większą śmiertelnością wśród pacjentów. Teraz odkryliśmy, że białko to jest bezpośrednio odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się raka do naczyń limfatycznych – mówi doktor Gregg Semenza, członek McKusick-Nathans Institute of Genetic Medicine.

  Komórki rakowe, które wstrzyknięto myszom, tworzyły guzy przenoszące się na płuca. Zespół badawczy dr Semenzy odkrył, że zakłócenie działania HIF-1 redukuje wzrost tkanki rakowej i zapobiega przerzutom do innych organów.

  Naczynia limfatyczne myszy, którym zaaplikowano zmodyfikowane genetycznie komórki zaprogramowane na obniżenie poziomu białka HIF-1,  zawierały o 76 procent mniej komórek ludzkiego raka piersi. Potwierdziło to tezę, że białko HIF-1 jest w jakiś sposób zaangażowane w powstawanie przerzutów.

  Leczenie myszy za pomocą digoksyny, która blokuje wspomniane białko, oraz imatinibu (leku przeciwko nowotworom), zredukowało wielkość guzów o 78 procent, a występowanie przerzutów o 94.

  Badacze jednak podkreślają, że jeszcze nie wiadomo, czy te leki okażą się równie skuteczne także u ludzi.

  – Jesteśmy bardzo przejęci wynikami testów, które po raz pierwszy dowiodły, że białko HIF jest bezpośrednio związane z przerzutami w przypadku raka piersi. Wyniki przyczynią się do podjęcia kolejnych badań klinicznych nad HIF-1 oraz płytkopochodnym czynnikiem wzrostu PGDF B – mówi doktor Semenza.

  Pierwsze badania nad działaniem digoksyny u kobiet chorujących na raka piersi, rozpoczną się jeszcze w tym roku w Centrum Onkologicznym na Uniwersytecie Johns Hopkins.

  copyright sciencenews.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: rak piersi guzy lite rozprzestrzenianie się raka piersi białko HIF-1 przerzuty do węzłów limfatycznych digoksyna imatinib
   Oceń tekst:
   Ocena: brak
   Głosów: 0
   Brak komentarzy