Szukaj

HIV i AIDS – dekryminalizacja narkotyków

Podziel się
Komentarze0

Kryminalizacja narkotyków przyczynia się do rozpowszechniania wirusa HIV w niektórych krajach, uprzedzają naukowcy-sygnatariusze Deklaracji Wiedeńskiej, opublikowanej na trzy tygodnie przed otwarciem 18 światowej konferencji dotyczącej AIDS.



Spotkanie to zgromadziło prawie 25 000 specjalistów w austriackiej stolicy. Według autorów dokumentu, kryminalizacja narkotyków prowadzi tych, który cierpią na nałóg narkotykowy do samotnego życia z uzależnieniem, do wymiany strzykawek z innymi uzależnionymi oraz do nieproszenia o pomoc.

Według sygnatariuszy jest już najwyższy czas, żeby uznać narkomanię za chorobę, a nie za przestępstwo. Naukowcy stwierdzają w deklaracji, że osoby, które się narkotyzują, mają prawo do leczenia w celu uniknięcia infekcji oraz prawo do dostawania leków antyretrowirusowych, jeśli żyją z HIV.


Chcielibyśmy wypromować naukowe podejście polityki do narkotyków, które rozpoczynałoby się poznaniem uzależnienia, stwierdzeniem, że nie jest ono przestępstwem i przyznaniem, że jest ono chorobą, piszą naukowcy.

Autorzy przypominają także, że jedno zarażenie wirusem HIV na trzy poza Afryką subsaharyjską jest związane z narkotykami. W Azji centralnej oraz w Europie Wschodniej, w jedynych regionach, gdzie epidemia stale się rozwija, wstrzyknięcie sobie narkotyku jest pierwszym czynnikiem zarażenia wirusem HIV.

Międzynarodowe Stowarzyszenie do spraw AIDS wspiera tę deklarację.

Komentarze do: HIV i AIDS – dekryminalizacja narkotyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz