Szukaj

Diagnostyka i leczenie niepłodności - warsztaty

Podziel się
Komentarze0

W sytuacji medialnej i politycznej burzy w temacie in vitro nasuwa się pytanie: Czy społeczna wiedza o przedmiocie dyskusji jest wystarczająca? Czy przeciętny jej uczestnik wie czym dokładnie jest in vitro i co się z tym wiąże? W całym tym publicznym dialogu uwaga skupia się na problemie legalizacji lub całkowitego zakazu in vitro, widoczny jest zaś brak przekazywania rzetelnej informacji i rozwiewania mitów o samym in vitro jako procesie.



Naprzeciw takim oczekiwaniom wyszła Klinika Leczenia Niepłodności Invicta, która w minioną zorganizowała dla pacjentów warsztaty „Diagnostyka i leczenie niepłodności”. - Tego rodzaju inicjatyw jest mało - podkreśla pani Alicja, jedna z uczestniczek warsztatów. Tymczasem zapotrzebowanie na nie jest. - Pacjenci odczuwają potrzebę kontaktu ze sobą, płaszczyzny wymiany własnych doświadczeń. Takie warsztaty to możliwość zdobycia wiedzy, ale też forum dyskusji na temat, który dla nas jest szczególnie ważny - dodaje pani Alicja.

Bazą dla warsztatów był wykład profesora Krzysztofa Łukaszuka, kierownika Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, podzielony na kilka części. Po każdej z nich uczestnicy warsztatów mogli zadawać pytania, z których często wywiązywały się dyskusje. Prelekcje profesorskie uzupełniane były wiedzą dr Joanny Liss kierownika laboratoriów in vitro Kliniki Invicta. Przybyłych gości powitała natomiast pacjentka Kliniki, której leczenie trwało kilkanaście lat, a ostatnia próba zapłodnienia in vitro zakończyła się sukcesem. - Zanim urodził się Maciek podjęłam 5 prób zapłodnienia. Ani jednej nie żałuję, choć czasem brakowało już sił. Dziś jestem spełnioną matką cudownego sześciolatka. Warto było - wyznaje pani Oliwia.


Niepłodność jest chorobą społeczną. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nią ok. 15 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym. In vitro to z jednej strony metoda sztucznego zapłodnienia (komórki jajowej poza organizmem kobiety) - z drugiej sposób leczenia niepłodności. Wiele przypadków naturalnego zajścia w ciążę następuje dzięki uregulowaniu gospodarki hormonalnej kobiety w efekcie pierwszego udanego zabiegu in vitro. Koszty leczenia i zapłodnienia in vitro przekraczają budżet wielu par. Rodziny, które zdecydują się na zapłodnienie tą metodą, muszą być przygotowane na koszt rzędu średnio 10 tys. zł, przy założeniu, że pierwszy zabieg zakończy się ciążą. Każda następna próba pociąga za sobą dodatkowe sumy. Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, klinika Invicta proponuje program „in vitro do skutku". Program polega na leczeniu niepłodności metodą IVF - ICSI aż do skutku - ciąży, w ramach jednej opłaty ryczałtowej. Takie rozwiązanie jest dla pacjentów na wagę złota - nie tylko ze względów finansowych. Pary korzystające z tego programu zyskują przede wszystkim komfort psychiczny: gwarancję ciągłości leczenia przez uznanych specjalistów.

Komentarze do: Diagnostyka i leczenie niepłodności - warsztaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz