Szukaj

Cukrzyca ciążowa niekoniecznie znika po porodzie

Podziel się
Komentarze0

W większości przypadków, cukrzyca ciążowa znika wkrótce po narodzinach dziecka. Ale kobiety, których dotyczy, niestety, ta choroba w okresie ciąży, całe swoje życie będą żyły z tym mieczem Damoklesa wiszącym nad głową, nawet jeśli tak wiele z nich zaniedbuje, na swoje nieszczęście, tę ewentualność. Około połowa kobiet dotkniętych cukrzycą ciążową zachoruje bowiem na cukrzycę typu 2 w okresie kilku miesięcy albo lat, które nastąpią po narodzinach dziecka.



Ale pewne niedawno przeprowardzone badanie pokazuje, że tak naprawdę mniej niż jedna na pięć z tych kobiet wykonuje badanie bilansowe krwi w ciągu sześciu kolejnych miesięcy po porodzie. Dlatego też doradza się kobietom tym wykonywanie testu wykrywającego raz na trzy lata, aby w ten sposób zapobiec ewentualnym nawrotom choroby.

Badanie to, przeprowadzone przez dostawcę usług i testów medycznych, firmę Quest Diagnostics i opublikowane w przeglądzie Obstetrics and Gynecology, daje naprawdę  bardzo dużo do myślenia: stwierdza bowiem, że gdyby te kobiety były lepiej poinformowane, to większość z nich prawdopodobnie podjęła by wszystkie możliwe środki, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, ze wszystkimi możliwymi towarzyszącymi jej komplikacjami.

Wygląda to tak, jakbyśmy mieli okno na przyszłość, wyjaśnia pani doktor Ann Albright, która jest specjalistką od cukrzycy w Centrach amerykańskich ds. kontroli oraz prewencji chorób (CDC). To jest ta część ludzkości, która naprawdę powinna być przedmiotem jak najszybszej interwencji podkreśla z przekonaniem pani doktor.

Według oszacowań dokonanych przez Centra amerykańskie ds. kontroli oraz prewencji chorób, już około 26 000 000 Amerykanów jest cukrzykami, z czego większości dotyczy cukrzyca typu 2 związana z otyłością i nadwagą. Dziesiątki milionów Amerykanów cierpi też na nietolerancję glukozy.


Kobiety już dotknięte cukrzycą, jeszcze przed zajściem w ciążę, są bardzo starannie obserwowane przez cały okres ciąży. Ale zdaniem Centrów amerykańskich ds. kontroli oraz prewencji choró, od 2% do 10% kobiet zaczyna chorować na cukrzycę po raz pierwszy w okresie ciąży.

Ta cukrzyca ciążowa sprawia, że ryzyko porodu przez cesarskie cięcie jest bardzo wysokie, tak samo jak ryzyko porodu przedwczesnego oraz ryzyko nadciśnienia. Płód, w momencie porodu, może ważyć nawet podnad 4 kilo. Zagrożony jest także hipoglikemią noworodkową, tak samo jak cukrzycą, która może się u niego rozwinąć w przeciągu całego jego życia.


Amerykańskie towarzystwo cukrzycy zaleca więc zmiany w opiece nad kobietami ciężarnymi, tak, aby móc wykrywać zwykłe przypadki nietolerancji glukozy. Generalnie, w momencie ciąży kobiety powinne poddawać się doświadczeniu sprowokowanej hiperglikemii, poprzez przyjęcie dużych dawek glukozy. Badanie krwi wykonuje się regularnie co dwie godziny, co ma na celu kontrolę tolerancji cukru.

W Stanach Zjednoczonych, blisko jedna trzecia ciężarnych kobiet nie poddaje się jednak temu testowi, jak podaje badanie Quest Diagnostics, który przestudiował starannie rezultaty analiz ponad 900 000 ciężarnych pań. W przypadku niektórych, prawdopodobnie to lekarze ocenili, że stan ogólny danej kobiety nie wymaga tak naprawdę takiego testu. Inne kobiety natomiast być może zdecydowały nie przejmować się poradą lekarza.

Poziom glikemii wraca do normalnego poziomu w ciągu kilku tygodni po porodzie, ale lekarze naciskają na konieczność przeprowadzania kontroli poziomu glikemii między szóstym i dwunastym tygodniem po porodzie, aby zyskać całkowitą pewność.

Quest Diagnostics przeegazminował dane medyczne pacjentek dotyczące okresu sześciu miesięcy po porodzie, i w ich wyniku stwierdził, że jedynie 19% spośród nich poddało się testowi wykrywającemu.


Kobiety są po prostu bardzo zajęte swoją nową rodziną, stwierdza pani doktor Ellen Landsberger, z Centrum Meducznego Montefiore w Nowym Jorku. Tak naprawdę, bardziej zajmują się dzieckiem niż sobą, podkreśla jeszcze lekarka.

Dobrą nowiną jest to, że każda osoba zagrożona cukrzycą typu 2 może podjąć bardzo łatwe działania, aby zapobiec pojawieniu się tej choroby, albo przynajmniej opóźnić jej rozwój: stracić od 5 do 7% początkowej wagi oraz uprawiać 2h30 aktywności fizycznej tygodniowo. Dotyczy to także kobiet, które są dotknięte cukrzycą ciążową.

Komentarze do: Cukrzyca ciążowa niekoniecznie znika po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz