Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości
Cukrzyca - alternatywna metoda leczenia
09-12-2005 17:45
W noworodkowej cukrzycy uszkodzeniu ulegają białka w komórkach wydzielających insulinę (mutacja odpowiedzialnego za to genu ujawnia się już w pierwszych tygodniach życia).
Jest to inaczej niż w klasycznej cukrzycy młodzieńczej (typ 1), w której komórki te ulegają całkowitemu zniszczeniu- przestają istnieć.Test pozwala wykryć, kto jest nosicielem tego genu. Wykonują go za darmo krakowscy lekarze z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM UJ u dzieci i dorosłych chorych na cukrzycę od urodzenia.
Wiadomo już dziś, że ten typ cukrzycy można leczyć inaczej. Zamiast insuliny podaje się leki z grupy tzw. sulfonylomoczników. Ta substancja jest znana w medycynie od 50 lat, lecz dopiero niedawno odkryto jej zaskakujące efekty w leczeniu nowego typu cukrzycy.
Po jej podaniu trzustka sama zaczyna produkować insulinę. Zaletą jest również niższy koszt leczenia tabletkami od przyjmowania insuliny.
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: cukrzyca leczenie cukrzycy
Brak komentarzy














