Szukaj:
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Co twoje oczy mówią o twoim zdrowiu?

11-03-2012 08:05
Stare powiedzenie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. Aczkolwiek, poza tym, oczy stanowią drzwi do naszego wewnętrznego zdrowia, dając nam wgląd na wczesne oznaki różnych chorób, tych łagodniejszych, a także tych, które zagrażają naszemu zdrowiu...
Co twoje oczy mówią o twoim zdrowiu?
Zobacz również:


  W okamgnieniu...


  Oftalmolodzy mogą bowiem wykrywać szeroki wachlarz chorób, przyglądając się jedynie siatkówce oka, czyli tkance oka, bardzo wrażliwej na światło. A te choroby to niekoniecznie choroby związane tylko i wyłącznie z oczami, takie jak zaćmy i katarakty.

  Albowiem, lekarze są w stanie wykryć problemy wątroby, choroby serca, cukrzycę, przyglądając się właśnie siatkówce. Podstawową sprawą jest to, że te wczesne oznaki można dostrzec, zanim w ogóle pojawią się symptomy choroby. Dlatego też tak ważne jest regularne badanie oczu.

  Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby chronić nasze oczy, a także nasze zdrowie ogólne, to po prostu regularne odwiedzanie okulisty. Albowiem, większość chorób oczu może dostrzec właśnie tylko i wyłącznie specjalista, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który daje możliwość przyjrzenia się tyłowi oka, jak doradza Larry Benjamin z The Royal College of Ophthalmologists.

  Dodajmy jeszcze, że poza regularnym badaniem oczu, zdrowie tego niezwykle ważnego dla nas zmysłu możemy podtrzymać dzięki zmianom w diecie.

  Po pierwsze, zielone warzywa liściaste. Takie jak szpinak, na przykład. Albowiem, badania wykazały, że dieta bogata w karotenoidy redukuje ryzyko degeneracji oka związanej z wiekiem. Produkty bogate w antyoksydanty to zielone warzywa liściaste, kapusta, jarmuż, szpinak...

  Po drugie, groszek. Jedzenie bogate w luteinę oraz zeaksantynę redukuje ryzyko katarakty. Produkty bogate w te składniki to brokuły, kukurydza, zielony groszek, rośliny strączkowe, cukinia, rzepa.

  Po trzecie, jagody.
  Czarne jagody od dawna są łączone z redukcją zmęczenia oczu.

  Po czwarte, więcej owoców. Morele w szczególności to znakomite źródło betakarotenu oraz likopenu. Obydwa te składniki wpływają na dobre widzenie.  Co stara ci się powiedzieć twoje oko?  Źrenice w różnych kształtach


  Źrenice, czyli czarne kółka w centrum oka, normalnie są symetryczne. Mają ten sam rozmiar i w ten sam sposób reagują na światło słoneczne. Jeżeli zaś jedna źrenica jest większa, może tutaj chodzić o jakiś problem medyczny.

  Eksperci twierdzą, że różnica w rozmiarze źrenic może wskazywać na większe ryzyko udaru mózgu, guza mózgu, guza nerwu wzrokowego, albo tętniaka mózgu.

  Suche oczy (wrażliwe na światło)

  Jeżeli twoje oko jest zawsze suche i ekstremalnie wrażliwe na światło, może to oznaczać na zaburzenie immunologiczne, zespół Sjogrena, który upośledza gruczoły w oczach i w ustach. Choroba ta dotyka kobiety po 40 roku życia z zaburzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń albo reumatoidalne zapalenie stawów.

  Suche oko jest najbardziej powszechne pośród kobiet po 50, z powodu hormonalnych zmian, dodaje jeszcze Larry Benjamin z The Royal College of Ophthalmologists. Poszukaj porady lekarskiej, jeżeli brzmi to znajomo. Możesz dostać lek nawilżający. Dodatkowo, pij dużo wody.

  Zamglone oczy

  Jeżeli twoje oko zakrywa “mgła”, a widzenie jest niewyraźne, możesz mieć kataraktę. Katarakta bowiem powoduje zamglenie soczewek wewnątrz oka, ale można to poprawić chirurgicznie.

  Katarakta najczęściej zdarza się u starszych ludzi, ale u młodszych, katarakta może być ubocznym skutkiem cukrzycy, nowotworów albo niektórych leków.

  Swędzące oczy

  Wiele rzeczy może spowodować swędzenie wokół oczu, to najpowszechniejszym powodem może być alergiczna reakcja. Oko, a także strefa wokół niego, jest delikatna i bardzo wrażliwa na infekcje i na alergie. Reakcję alergiczną może wyzwolić cokolwiek, pyłek, kurz, sierść zwierzęcia.

  Jeżeli cierpisz z powodu swędzących zaczerwienionych oczu, spróbuj leków antyhistaminowych, które zredukują objawy. Warto też wybrać się na badania w kierunku alergii.

  Jeżeli twoje oko i powieki puchną, może to oznaczać, że brak ci snu. Płyny poruszają się wokół naszej głowy kiedy śpimy, i generalnie znikają, kiedy budzimy się po dobrej nocy snu. Brak snu sprawia, że te płyny zatrzymują się wokół strefy oczu na dłużej.

  Szare pierścienie

  Jeżeli twoje oczy mają jasne, szare pierścienie wokół rogówki, możesz mieć arcus senilis corneae. Choroba ta często jest związana z wysokimi poziomami cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Wysokie poziomy tych tłuszczów są związane z chorobami serca oraz z udarem mózgu, a więc zmień dietę i udaj się do lekarza.

  Zanikanie brwi

  Naturalne jest to, że brwi stają się coraz cieńsze wraz z wiekiem. Ale, jeżeli dostrzegasz, że twoje brwi dosłownie znikają, może być to oznaka zaburzeń tarczycy.

  Wypadnie brwi z zewnętrznych krawędzi twojej twarzy to powszechny objaw nadczynności albo niedoczynności tego gruczołu. Jeżeli więc masz wątpliwości, idź do lekarza, ponieważ tarczyca pomaga regulować metabolizm.

  Wodniste oczy

  Wodniste oczy mogą oznaczać infekcję. Prawdopodobnie wirusową. Jeżeli w dodatku się lepią, może to być infekcja bakteryjna. A jeżeli twoje widzenie jest w dodatku rozmyte, może to być również syndromu CVS (Computer Vision Syndrome), który jest spowodowany brakiem kontrastu na ekranie komputerowym.

  Grudkowate powieki

  Żółte grudki, znane jako xanthelasma palpebral, mogą oznaczać, że poziom twojego cholesterolu sięgnął już szczytów. Te tłuste złogi zbijają się ze sobą i przebywają na powiece. Często są błędnie brane za jęczmień.

  Jeżeli dostrzegasz natomiast jakieś kolorowe punkty na swoich powiekach, w szczególności brązowe, natychmiast idź do lekarza. Może to być oznaka raka skóry.
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: oczy zdrowie oczu zdrowe oczy oftalmologia siatkówka oka zaćma katarakta choroby wątroby choroby serca cukrzyca jak dbać o oczy różny kształ źrenic suche oczy wodniste oczy grudki na powiekach pierścienie wokół oczu zanikanie brwi swędzące oczy arcus senilis corneae zamglone oczy swędzenie oczu
   Oceń tekst:
   Ocena: 3.50
   Głosów: 2
   Brak komentarzy