Szukaj

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - zabieg protezoplastyki kolana

Podziel się
Komentarze1

W łódzkiej Klinice NZOZ Medical Magnus przeprowadzono po raz pierwszy zabieg protezoplastyki kolana. Został on sfinansowany dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to pierwsza prywatna placówka w woj. łódzkim, w której można operacyjnie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Medical Magnus może przeprowadzić do końca bieżącego roku jeszcze 10 refundowanych zabiegów.



Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego dotyka najczęściej osoby w średnim i starszym wieku, niemniej jednak może ujawnić się również u osób młodych. Występuje na skutek długotrwałego uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego i struktur podchrzęstnych warstwy korowej kości. Czynnikami, które zwiększają podatność organizmu na tę dolegliwość są: otyłość, osłabienie siły mięśniowej, choroby dziedziczne, czy też przebyte urazy. Osoba dotknięta zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego praktycznie nie może poruszać się o własnych siłach, a sama czynność chodzenia sprawia jej ogromny ból.

W zależności od stopnia rozwoju choroby stosuje się różne metody leczenia. W początkowej fazie choroby zazwyczaj są to zabiegi niechirurgiczne, które pozwalają zmniejszyć odczucia bólowe i zlikwidować stan zapalny kolana. Zalicza się do nich między innymi: fizykoterapię, masaż, czy też leczenie farmakologiczne. Jeżeli jednak żadna z wymienionych metod nie daje pozytywnych rezultatów konieczna staje się interwencja chirurgiczna. Jednym z przykładów może być artroskopia stawu kolanowego. Zabieg ten należy do małoinwazyjnych i polega na oczyszczeniu jamy stawu. Pozwala to zlikwidować stan zapalny i jeżeli chrząstka jest uszkodzona - naprawić ją.

W przypadku zawansowanych zmian zwyrodnieniowych kolana jedynym sposobem na odzyskanie sprawności ruchowej i poprawę komfortu życia pacjenta jest poddanie się zabiegowi protezoplastyki (zwanego również alloplastyką), który polega na wycięciu zniszczonych części stawu kolanowego i zastąpieniu ich specjalną endoprotezą. Kluczowy element takiej operacji stanowi przywrócenie prawidłowej osi kończyny oraz symetryczne napięcie więzadeł stabilizujących staw kolanowy i tkanek miękkich, otaczających więzadła - wyjaśnia dr hab. n. med. prof. nadzw. Dariusz Witoński. Dobrze wykonany zabieg pozwala pacjentowi uzyskać zbliżony do prawidłowego zakres sprawności ruchowej - dodaje. Celem zabiegu jest zapewnienie pacjentowi bezbolesnego ruchu kolana od pełnego wyprostu do jego zgięcia ok. 90-100 stopni (nieznacznie ponad kąt prosty).


Do tego rodzaju zabiegów najczęściej wykorzystuje się protezy cementowe. Taka proteza składa się z dwóch elementów metalowych (stalowych lub tytanowych) i jednego polietylenowego, które umożliwiają wzajemny ruch. Części metalowe są mocowane w kości za pomocą specjalnego łącznika (cementu), natomiast same części protezy nie są ze sobą połączone. Ich wzajemny kontakt, identycznie jak w zdrowym stawie, zapewniają własne więzadła i mięśnie pacjenta. Badania pokazują, że czas 15 lat „przeżycia" takiej protezy wynosi od 90 do 95%.

W endoprotezoplastyce stawu kolanowego stosuje się dwa rodzaje znieczuleń: ogólne,  w którym pacjent jest usypiany oraz przewodowe, w którym znieczula się chorego od pasa w dół. Wybór rodzaju znieczulenia zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz zaleceń ortopedy i anestezjologa. Z kolei czas trwania zabiegu jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby i zaburzeń biomechanicznych stawu.

Bardzo ważna zarówno w okresie przed jak i pooperacyjnym jest walka z bólem. W naszej Klinice dbamy o to aby okres pooperacyjny i pobytu pacjenta w oddziale był dla niego bezbolesny - mówi doktor Marek Krochmalski, Prezes Kliniki Medical Magnus. Pacjent zostaje u nas od 4 do 5 dni po zabiegu - dodaje. W ciągu 24 godzin po operacji może zacząć stawiać pierwsze kroki. Pomagają mu w tym przyrządy wspomagające tj. chodzik czy kule. W ramach rehabilitacji pacjent ćwiczy, przy pomocy specjalnego urządzenia, które automatycznie zgina i prostuje kolano. Wszystkie elementy ćwiczeń, wykonywane przez rekonwalescenta mają na celu zwiększenie siły mięśniowej i dalszą poprawę zakresu czynności ruchowej kończyny. W chwili wypisania z oddziału pacjent powinien chodzić o kulach zarówno po płaskim podłożu jak i po schodach. Rekonwalescent otrzymuje także zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych, które kontynuuje w domu. Pani Wanda, która przeszła zabieg protezoplastyki w Medical Magnus Center, ocenia że jest bardzo zadowolona z efektów jakie w jej przypadku dała operacja. Bóle praktycznie ustąpiły, a ruchomość stawu jest o wiele lepsza. W tej chwili mogę się poruszać i nie odczuwam dyskomfortu - ocenia Pani Wanda.


Obecnie okres oczekiwania na zabieg protezoplastyki stawu kolanowego przeprowadzanego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wynosi około roku. Taką operację można wykonać również prywatnie, niezależnie od długiej listy oczekujących. Medical Magnus Clinic ma wciąż możliwość, aby do końca tego roku wykonać dziesięć zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczegółowe informacje dotyczące protezoplastyki stawu kolanowego są dostępne pod numerem telefonu: 501 182 899.

  • Medical Magnus to nowoczesne, wielospecjalistyczne centrum medyczne. Powstało
    w 1987 r., jako jedna z pierwszych prywatnych placówek w Łodzi.


  • Klinika specjalizuje się w ortopedii, rehabilitacji i traumatologii sportowej.

  • W centrum działa ambulatorium Chirurgii Ortopedyczno - Urazowej i Oddział Szpitalny,
    w którym wykonywane są zabiegi z zakresu artroskopii stawów, operacje uszkodzeń narządu ruchu oraz operacje naprawcze i korekcyjne.


  • Medical Magnus oferuje pełną gamę badań z zakresu biomechaniki oraz zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii i masażu.

  • Kadra medyczna Medical Magnus ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu i rehabilitacji sportowców.

  • Placówka jest wyposażona w światowej klasy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

  • W Medical Magnus po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorską metodę leczenia przeciążonych stawów kolanowych oraz oderwanego przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia przy pomocy własnych komórek macierzystych pacjenta.

  • Medical Magnus mieści się przy ul. Kopernika 38 w Łodzi. Placówka jest otwarta w godzinach: 8.00 - 20.00

Komentarze do: Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - zabieg protezoplastyki kolana (1)

louise
louise 19-10-2011 22:36

endoprotezy kolana, we Francji

1

wielka szkoda, że polscy pacjenci muszą czekać tak długo na interwencję endoprotezy kolana, we Francji jest to ogólnie dostępny zabieg z czasem oczekiwania 1-2 miesiące. Z doświadczenia pracy z takimi pacjentami jeżeli z... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze