Szukaj

Choroba Parkinsona a problemy ze snem

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują ostatnie badania, choroba Parkinsona bardzo często ma związek z bezsennością. Ludzie, którzy cierpią na kłopoty ze snem, zazwyczaj skarżą się też na nadmierną senność podczas dnia. Czy jest jakieś wyjaśnienie związku między Parkinsonem a problemami ze snem? Ostatnie badania wykazały, że co prawda, niekiedy pojawienie się bezsenności jest po prostu związane ze starzeniem się, skąd wynika gorsza jakość i mniejsza ilość snu, ale...



Ważną rolę może odgrywać także depresja, która jest bardzo często powiązana z chorobą Parkinsona i która zazwyczaj wywołuje bezsenność. Jednakże naukowcy stwierdzili ostatnio, że choroba Parkinsona także w oczywisty sposób powoduje problemy ze snem. Wzrost senności podczas dnia wydaje się więc być bezpośrednio związany właśnie z samą chorobą. Ostatnie badania pokazały, że problemy z sennością w ciągu dnia nie są więc paradoksalnie powiązane z bezsennością w ciągu nocy, ani z lekarstwami zażywanymi z powodu tejże bezsenności. Wydaje się więc, że zmiany, jakie sama choroba Parkinsona wywołuje w mózgu, wpływają właśnie na pogorszenie jakości i zmniejszenie ilości snu. Ludzie cierpiący na chorobę Parkinsona są również o wiele bardziej narażeni na wykonywanie różnych niekontrolowanych ruchów podczas snu, co ich w efekcie budzi i daje początek niespokojnym, nieprzespanym nocom. Wreszcie, choroba Parkinsona występuje często w towarzystwie problemów z oddychaniem, co także znacznie pogarsza jakość snu.


Jak więc walczyć z bezsennością związaną z chorobą Parkinsona? Przede wszystkim – należy szukać porady lekarza. Bardzo często chorzy także mogą pomóc sami sobie, po prostu zmieniając styl życia na lepszy, czyli zdrowszy.
Zalecane jest:
- nie zmuszanie się do zaśnięcia, kiedy właśnie nie możemy zasnąć. Jeżeli sen nie przychodzi w ciągu 20-30 minut od zamknięcia oczu, nie należy się męczyć i denerwować. Lepiej jest otworzyć książkę i poczytać.
- należy unikać też długich sjest w ciągu dnia. Co prawda, często nie da się uniknąć popołudniowej drzemki, zwłaszcza po nieprzespanej nocy, ale lepiej, żeby te drzemki były krótkie, gdyż przynoszą wtedy większe korzyści. Jeżeli natomiast taka drzemka trwa dłużej niż godzinę, może to poważnie przeszkodzić w szybkim zaśnięciu w ciągu nocy.
- należy też unikać wszelkich używek po godzinie 16h, wliczając w to nikotynę, kofeinę i teninę. Ciężki posiłek na kolację też może się nam źle przysłużyć i wywołać problemy z zaśnięciem
- w końcu, należy wprowadzić stałe godziny wstawania i chodzenia do łóżka, gdyż taka rutyna pomaga ustabilizować i uspokoić organizm, a w efekcie sen bardzo często sam zacznie w końcu do nas przychodzić.


Komentarze do: Choroba Parkinsona a problemy ze snem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz